Masaüstü Oyunu

Zihnimizi zinde tutmak ve birlikte keyifli zaman geçirmek için hafıza kartı oyunu oynuyoruz. Kaybeden yok, hafızamızı zorlayarak hepimiz kazanıyoruz 

Masaüstü Oyunlarının Bilmediğiniz Faydaları

Ortalıkta yayıntı olmasın diye, evin kilerine veya dolabın üst köşesine kaldırdığınız ve uzun zamandır oynamadığınız masa üstü oyunlarının sağlığınıza faydalarını biliyor muydunuz? Medeniyetin başlangıcından beri masa oyunları, eğlenceli vakit geçirmek ve sağlıklı bir rekabet ortamı sağlamak için kullanılıyor. Sağlıklı yaşam, genellikle egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenme ile anılsada unutulmaması gereken önemli bir diğer sağlık faktörü de zihinsel zindelik ve sağlıktır. Zihinsel yeteneklerimizi ve zindeliğimizi arttıran etkinlikler en az fiziksel aktiviteler kadar önemlidir. Bu anlamda masaüstü oyunlarının bilmediğiniz şaşırtıcı faydalarını sizlerle paylaşıyoruz:

Daha iyi hafıza ve artan zihinsel işlev

Birçok masa üstü oyunu hafıza iyileştirme, bilgi tutma, problem çözme ve karmaşık durumlarla mücadele gibi zihinsel işlevlerle uğraşır. Masa oyunlarının bu yönleri, zihnin geliştirilmesine ve hafızayı keskinleştirmeye yardımcı olur. Zihinsel işlevlerdeki iyileşme IQ’yu arttırır ve öğrenme kapasite ve yeteneğini artırır. Masa oyunları, hipokampüs ve karmaşık fonksiyonlardan sorumlu prefrontal korteksin gelişimine yardımcı olur. Beynin yeni beceriler kazanmasına ve zihnin çalıştırmasına yardımcı olan herhangi bir aktivitenin, beynin daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Ruhsal problemlerin azalması

Masaüstü oyunları, ruhsal hastalık riskini büyük ölçüde azaltır. Oyunların en büyük faydalarından biri; zihinsel yeteneklerde düşüş anlamına gelen, zihinsel uyumsuzluk riskini azaltmasıdır. Zihinsel yeteneğin azalması, Demans ve Alzheimer gibi sağlık sorunları ile ilişkilidir. Düzenli olarak masa üstü oyunları oynamak, zihnin aktif ve zihinsel işlevlerini ileri yaşlarda ruhsal hastalık riskini azaltacak şekilde korur.

Kan basıncını düşürür

Gülmek ve olumlu sosyal davranışlar ile birlikte, masaüstü oyunları endorfin salınımı nedeniyle olumlu bir tutum oluşturmaya yardımcı olur. Endorfin, kasları gevşetmek ve vücuttaki kan dolaşımını arttırmak için eşsiz bir kapasiteye sahiptir. Kontrollü masaüstü oyunları dozu, kan basıncını düşürmeye ve korumaya yardımcı olabilir. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, arter hasarı ve felç ile ilişkilidir. Masaüstü oyunları vücuttaki endorfin salınımını artırır ve böylece insanları rahatlatır ve sakinleştirir.

Stres azaltır

Masaüstü oyunları, rahatlamak ve zihnin de aynı anda çalışmasına yardımcı olmak için sağlıklı bir dikkat dağıtıcıdır. Öğrenme ve gelişmeyi teşvik eden, dolayısıyla da güveni ve motivasyonu artıran harika bir sosyal etkinliktir.

Yanıtlarınızı hızlandırır

Düzenli olarak masaüstü oyunları oynamanın zihni daha aktif ve odaklı tuttuğu kanıtlanmıştır. Bu, insanların hızlı karar verme ve çeviklik gerektiren durumlara daha iyi tepki vermelerine yardımcı oldu. Oyunlarda gerekli olan farkındalık, insanların genel olarak daha hedef odaklı olmalarına katkı sağlar. Oyunlar ayrıca zamanla problem çözme ve analitik becerilerin geliştirilmesine yardımcı olan “hayatta kalma genlerini” de aktive eder. Yani, bir dahaki sefere cüzdanınızı kaybederseniz ve saatlerce bulamazsanız, monopoly’i dolaptan çıkarma ve oynamaya geçme zamanınız gelmiş demektir.

Bağışıklık sistemi gelişimine yardımcı olur

Çalışmalar, stres, zihinsel sağlık sorunları ve olumsuzlukların hastalıklardan korunma yeteneğimizi zayıflattığını göstermektedir. Masaüstü oyunları oynayarak stres azaltma ve endorfin salgılama, pozitif yaklaşım ve sağlıklı duygu yömetimi yoluyla bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemimizi güçlendirici kimyasallar, masaüstü oyunları oynarken ortaya çıkar. Masaüstü oyunları, beynimizin riskleri tanıma ve daha iyi mücadele etme yeteneğini artırmaya yardımcı olur, bu da vücudumuzun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.

Çocuk Gelişimi

Masaüstü oyunları, çocukların gelişimi ve büyümesinde de önemli bir rol oynar. Masaüstü oyunların oynanması, mantıksal ve akıl yürütme becerilerini edinmeye, eleştirel düşünmeyi geliştirmeye ve durumsal akıl yürütmeye yardımcı olarak beyin gelişiminin önemli bir destekleyicisidir. Masaüstü oyunları, öğrenmede, sosyal ve iletişim becerilerinde yardımcı olur. Çocuk konsantre hale getirerek ve daha uzun süre odaklanarak sözel yetenekleri ve dikkat becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.

Terapi tedavisi

Birçok masaüstü oyunları, nesnelerin alınması ve hareket ettirilmesi gibi vücudun temel motor becerilerini kullanmayı gerektirir. Travmalar için fizyoterapi methodu olarak da kullanılır ve işlevsellik, koordinasyon ve kas ve sinir fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olurlar. Düzenli uygulama, çocuklar, engelliler ve yaşlılar için önemli olan motor becerileri ve temel işlevleri geliştirmeye yardımcı olur.

Daha fazla zaman kaybetmeden; elinizdeki telefon veya tabletinizi kenara koyarak, dolaba kaldırdığınız masaüstü oyununuzu ortaya çıkarmanın vakti gelmiş demek ki. Sizler de kendinize bir iyilik yaparak, sevdiklerinizle birlikte keyifli vakit geçirmek için zarları yuvarlayın…